Mieszkania dla pracowników
Organizowanie i prowadzenie mieszkań chronionych
W czerwcu 2018r. zrealizowaliśmy projekt dot. doposażenia mieszkań chronionych-treningowych dla naszych niepełnosprawnych pracowników.
Urząd Miejski w Zabrzu, Wydział Zarządzania Nieruchomościami, przyznał dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych w Zakładzie Aktywności Zawodowej Fundacji „Nadzieja-Dzieci” cztery mieszkania treningowo-chronione, znajdujące się w budynku przy ul. Hagera 4. Mieszkania zostały wykończone z Zakładowego Funduszu Aktywności Zawodowej i przydzielone przez Zespół Programowy Zakładu.
Wsparcie świadczone w mieszkaniach chronionych obejmuje osoby niepełnosprawne, które żyją w złych warunkach mieszkaniowych, narażone są na konflikty w miejscu swojego zamieszkania, utraciły oparcie w domu rodzinnym lub oparcie to jest nieprawidłowe i niewystarczające, potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z dniem codziennym, chcą uczyć się samodzielności i zaradności życiowej, by móc w przyszłości funkcjonować w środowisku naturalnym, chcą spróbować samodzielnego życia.
Celem programu jest osiągnięcie samodzielności życiowej, rozwijanie kompetencji społecznych oraz budowanie relacji z innymi ludźmi w środowisku lokalnym poprzez:
- dbałość o czystość i higienę osobistą,
- prowadzenie gospodarstwa domowego (zakupy, przygotowanie posiłków, sprzątanie i inne),
- gospodarowanie budżetem domowym,
- nabywanie umiejętności społecznych (ABC dobrego zachowania i współżycia z innymi),
- efektywne zagospodarowanie i spędzanie czasu wolnego (uczestnictwo w imprezach kulturalno – rozrywkowych, kino, kawiarnia, restauracja, wyjazdy rekreacyjne i turystyczne, utrzymywanie kontaktów rodzinnych i towarzyskich, rozwijanie własnych zainteresowań),
- korzystanie z instytucji użyteczności publicznej i transportu publicznego,
- dodatkowo mieszkania objęte są wsparciem asystentów.
Efekty:
- przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w środowisku,
- nabycie umiejętności samoobsługowych,
- życie w społeczeństwie,
- uczestnictwo w różnych formach życia społecznego,
- zdobycie niezależności życiowej w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych,
- nabycie umiejętności przestrzegania ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego.